Tämä kulunut viikko on ollut hieno ratsastusurheilua seuraaville. Rotterdamissa käytyjä kisoja on jännitetty ehkäpä normaalia enemmän kun Henri Ruoste on pärjännyt hienosti -varmaankin parhaiten sitten Kyra Kyrklundin?
Itse olen myös seurannut Wintec -ja Bates -satuloilla ratsastavaa Isabell Werthia. Hänen ratsastamistaan seuraan tietysti siksi, että hänen tekemisistä kerrotaan meille satulakoulutuksien yhteydessä ja Isabell onkin menestynein Bates/Wintec -yhteistyöratsastajista.
Moni ei varmaankaan tiedä, että Isabell Werth kiinnostui ensikertaa Wintec-satuloista kun näki niitä omalla valmentajallaan. Isabell pääsi tekemisiin Wintecien kanssa Waldhausenin kautta joka oli Wintec -jakelija Saksassa. Isabell Werth on siis ratsastanut Winteceillä jo kauan ennen kuin hänen nimeään kantavia satulamalleja oli olemassa.
Yhteistyö Wintecin kanssa alkoi 1989 ja Isabell oli vaikuttamassa Wintec Pro Dressage -satulan teknisissä yksityskohdissa. Sittemmin hän ja Wintec -tiimi suunnittelivat Isabell -koulusatulan mikä tuli myöhemmin nahkapintaisena Bates -merkillä.
Tässä uudemmassa Isabell -mallissa on aika paljon pieniä ykstyiskohtia millä vaikutetaan satulan istuvuuteen hevoselle ja ratsastajalle. Samoin tuntuma satulassa on sikäli erilainen, että satulan runko on muuttunut vuosien aikana.
Keinomokkapintaisen satulan saa mustana ja ruskeana. Ja tumma suklaan ruskea on muuten kauniin värinen! Tämä koulusatula on ainoastaan Cair-paneloituna ja sitä voidaan muokata toppauspaloilla.
Ja on tosi hienoa, että Isabell Werthin yhteistyö Wintecin ja Batesin kanssa on jatkunut vuosikymmeniä. Molemmat satulamerkit ovat saaneet häneltä arvokasta apua tuotekehittelyssä. Ja minusta on hienoa nähdä kuinka maailman parhaimpiin kuuluva kouluratsastaja kilpailee sellaisilla satuloilla minkä hankkiminen meillä tavallisilla harrastajillakin on mahdollista.
Jos kiinnostuit Wintec Isabell -koulusatulasta, voit lukea siitä lisää täältä: https://www.suitsisoppi.fi/verkkokauppa/tuote/koulusatula-wintec-isabell/