Ratsastuskypärä fairplay Quantinum Fleur

155.00

Ratsastuskypärä fairplay Quatinum Fleur on tukevan tuntuinen ja hyvin säädettävä malli.

Ratsastuskypärä fairplay Quantinum Fleur on uusin malli

Säädettävä kypärämalli istuu tukevasti päähän ja on kevyt. Tässä mallissa on hyvä ilmastointi ja toki myös pestävä vuorikangas. Mattamusta kuori on tyylikkään näköinen ja siihen sopii hyvin keskipalkin koristeellinen brodeeraus ja kimallus. Ja hei, aika hieno tuo keskipalkki!

Tämä malli on normaalikokoisella, hieman joustavalla lipalla. Tämä Fleur -malli on saatavana myös isolla lipalla.

Yhden kuorikoon säätövara on 2-3 numeroa. Mittaa päänympärys ja valitse sitten lähimmäksi osuva kuorikoko.

Paino S-koossa noin 460g

M-koossa noin 500g

L-koossa noin 540g (paino +/- 20g)

Ratsastuskypärä noudattaa VG1 01.040 2014-12 standardia ja on CE-hyväksytty

Toimitusaika nyt noin 5-7 päivää

Osastot: , Tuotetunnus (SKU): Ei saatavilla/-tietoa Avainsanat tuotteelle

Kuvaus

fairplay Quantinum Fleur on aurinkolipan lisäksi myös normaalilla lipalla.

Tässä mallissa on hienosti koristeltu ja hieman kimaltava keskipalkki.

Se teknisempi puoli eli materiaalit ovat toki tärkeitä nekin – tässä Quantinum Fleur -mallissa on nopeasti kuivuva vuorikangas mikä on irroitettava ja pestävä. Kypärän sileä pinta on helposti sienellä tai pyyhkeellä putsattavissa.

Se istuvuuteen olennaisesti vaikuttava juttu on kypärän muoto. fairplay -ratsastuskypärä uppoaa päähän ja tuntuu tukevalle. Hyvä malli ns. normaalimalliseen päähän. Säätövaraa on hyvin; minun 57-kokoiseen päähän menee M (56-58).

Tämä on muuten siinäkin mielessä varsin onnistunut malli sillä paksusta vuorauksesta huolimatta kypärä näyttää yllättävän sirolta päässä -ja on kevyt (M-koko noin 500g).

 

 

 

 

Lisätiedot

koko

,