Ratsastuskypärä Equipage Guardian

159.95 (sis. alv 25.5%)

Equipage kypärä on tukevan tuntuinen ja hyvin säädettävä malli.

Ratsastuskypärä Equipage Guardian kiiltää ja kimaltaa

Hienon näköinen säädettävä malli istuu tukevasti päähän ja on hyvin suojaavan oloinen. Kypärä uppoaa hieman syvemmälle päähän ja tuntuu vähän kapeammalle kuin esimerkiksi Lami-cellin malli. Guardianissa on hyvä ilmastointi ja toki myös pestävä vuorikangas.

Kiiltävä kuori on hienon näköinen ja siihen sopii hyvin kimaltava keskipalkki. Ja on muuten onnistuneet kimallukset -ei överisti mutta niin, että kypärä on todellakin näyttävä.

Equipage Guardian ratsastuskypärä noudattaa uutta turvastandardia

Equipagen Guardian noudattaa uusinta CE EN 1384:2023 turvastandardia.

Kypärän lippa on leveä ja se joustaa hieman niinkuin pitää. Joustavuudella on merkitystä putoamistilanteessa sillä joustava lippa vähentää päähän lipan kautta kohdistuvaa painetta ja voi siten vähentää myös niskaan kohdistuvaa painetta.

Tässä uudessa kypärämallissa on kolme kuorikokoa. Mittaa päänympärys ja valitse sitten lähimmäksi osuva kuorikoko.

Myymälässä on M-kuorikokoa. Muiden toimitusaika on noin 7-8 arkipäivää.

Tämä on kyllä superkiva kypärä ja on kiva, että nyt sitä saa.

 

 

Osastot: , , Tuotetunnus (SKU): Ei saatavilla/-tietoa Avainsanat tuotteelle

Kuvaus

Equipage Guardian on kiiltävällä glossy-kuorella oleva malli.

Equipagella on aina ollut hyviä kypärämalleja ja niin on nytkin.Tässä uudessa Guardian -kypärämallissa on istuva, aavistuksen kapeampi malli. Eli jos esimerkiksi Lami-cell tuntuu liian leveälle niin tämä voi olla sinun kypärä. Kypärän sisällä on nopeasti kuivuva, irroitettava memoryfoam-vuoraus. Vaikka materiaali hengittääkin hyvin ja kypärässä on ilmastointiaukkoja, on silti tosi kiva, että vuoren voi pestä juuri niin usein kuin haluaa.

Ratsastuskypärän upeasti kiiltävä kuori on helposti pyyhkeellä putsattavissa.

Istuvuuteen olennaisesti vaikuttava juttu on myös kypärän muoto ja on tosi kiva, että Equipagellakin on nyt tällainen tukeva malli. Malli on ohimon kohdalta ”suojaavampi” sillä sivut tulevat hieman alemmaksi. Tällainen kuormimalli on hyvä juttu. Tämä on muuten siinäkin mielessä tosi kiva, että kuorikokoja on kolme.

 

 

 

 

 

 

Lisätiedot

koko

, ,